Fermentovaná zelenina
Fermentovaná, nebo chcete-li kvašená zelenina je plná vitamínů, tělu prospěšných bakterií a také trávicích enzymů. Je tudíž lépe stravitelná než zelenina syrová. „Přátelské“ bakterie navíc příznivě ovlivňují naši střevní mikrofloru a tím pádem i zlepšují naši imunitu. A jak víme, zdravé střevo=zdraví. Fermentovat můžete takřka jakoukoliv zeleninu, jen ke zdárnému výsledku musíte dodržet určité podmínky, které vám popíšu v postupu přípravy. Nejlepší je kvasit různorodou zeleninu s přidáním koření, nebo třeba zázvoru. Je úžasné, že kvašenou zeleninu(tzv. pickles), která má spoustu benefitů, můžeme vyrobit jen ze tří ingrediencí, z nichž je jedna zdarma (voda). Další jsou zelenina a sůl. Pak budete potřebovat jen čistou sklenici a něco na zatížení (já použila sklenici naplněnou vodou, ale fantazii se meze nekladou). Tak jdeme na to:
Suroviny:
- 1kg zeleniny (mrkev, celer, ředkvičky, zelí, kapusta, brokolice, kedlubna, cibule, červená řepa, ….) výběr zeleniny záleží čistě na vás.
- koření (pepř celý, nové koření, bobkový list, plátky zázvoru, česnek, …) opět záleží nas vás
nálev:
- 1l vody
- 20g soli
Postup:
Všechnu zeleninu očistíme a nakrájíme na nudličky, nebo menší kousky. Ve velké míse smícháme s nálevem, který jsme si připravili z vody a soli. Necháme asi hodinu stát. Na dno čisté láhve dáme zvolené koření a upěchujeme zeleninu asi 2cm pod okraj sklenice, dolijeme zbylým nálevem z mísy. A teď to nejdůležitější – zeleninu zatížíme, aby byla celá pod vodou a nepřišel k ní vzduch, jinak by začala plesnivět a celá naše práce by přišla vniveč. Asi po pěti dnech v pokojové teplotě zeleninu ochutnáme a jakmile nám chutná, přesuneme ji do špajzky, nebo do lednice, prostě do chladu, čímž téměř zastavíme proces fermentace.
Fermentovaná zelenina je vhodným doplńkem skoro ke každému jídlu.